Jakie wizje miasta można znaleźć w literaturze i sztuce?

Hej, hej!
Poniżej przedstawiam Ci realizację przykładowego pytania do matury ustnej, którą świetnie przygotowała Jagoda. Poniżej polecenie wraz z obrazem, do którego należy się odnieść.
Źródło: materiały CKE.

WSTĘP
Miasto to miejsce dla ludzi, przestrzeń łącząca różne grupy społeczne, bez cienia wątpliwości jest to przestrzeń, w którym funkcjonuje człowiek. Jest ważnym elementem jego życia, który często również go definiuje.
TEZA
Należy stwierdzić, że w literaturze i sztuce można odnaleźć różnorodne wizje miasta.
ODWOŁANIE DO DZIEŁA SZTUKI Z POLECENIA
ARGUMENT

Marc Chagall w swoim obrazie “Paryż widziany z okna” przedstawił miasto jako miejsce, które stanęło na głowie, przestrzeń pełną różnorodności.
OMÓWIENIE DZIEŁA W ZGODZIE Z TEZĄ I ARGUMENTEM 
Dzieło sztuki jest pełne koloru, barwy są stonowane, lecz odzwierciedlają szaloną stronę stolicy Francji. Oryginalny układ budynków czy nierealistyczne postacie i elementy wskazują właśnie na niekonwencjonalność tego miejsca. Na obrazie znajdują się zarówno ludzie jaki i zwierzę. Pierwszoplanowy kot z twarzą bliźniaczo przypominającą ludzką może symbolizować przywiązanie do siebie dwóch tak różnych, lecz nadal podobnych istot. Szczególną uwagę odbiorcy zwraca charakterystyczny człowiek w prawym dolnym rogu. Jego dwie twarze symbolizują dualizm człowieka w tak wielkim i głośnym mieście, jakim jest Paryż. Dwie strony przedstawione przez Chagalla obrazują odmienne emocje, jedna twarz jest smutna a druga groźna. Całokształt podkreślają elementy takie jak serce na dłoni odzwierciedlające wrażliwość i mocno czerwona szminka wskazująca na siłę i odwagę. Na przewrotność miasta wskazują również detale drugoplanowe takie jak odwrócona do górny nogami lokomotywa, poziomo ustawione do siebie postacie, czy człowiek spadający z nieba.
WNIOSEK CZĄSTKOWY
Całość to przedstawienie perspektywy malarza, którego wizja miast jest bezsprzecznie fascynująca, pełna życia i różnorodności.
KONTEKST/INNY PRZYKŁAD

Albert Camus autor powieści „Dżuma” to pisarz, który w tym fascynującym dziele poświęca czas nie tylko na opisanie zjawisk powiązanych ze śmiercionośną epidemią, ale i na zarysowanie rzeczywistości w jakiej obraca się społeczeństwo Oranu. Miasto portowe położone na północy Algierii, przedstawione przez znanego pisarza, to miejsce zupełnie inne od tego ukazanego na obrazie, jest nudne, powtarzalne i co ważne, zamieszkane przez zapracowanych, niczym nie wyróżniających się ludzi. Zabieg zastosowany przez Camusa, jakim jest ukazanie społeczeństwa kolonii francuskiej jako grupa, a nie odrębne jednostki podkreśla banalność i schematyczność tej przestrzeni. Oran to przykład wizji miasta przewidywanego, szarego, niczym się nie wyróżniającego.
WNIOSKI
Zestawienie obu dzieł pokazuje jak różnorodne i odmienne mogą być spojrzenia na miasta. Literatura i sztuka to zbiór wielu perspektyw i poglądów na rzeczywistość, które nie zawsze się pokrywają. “Paryż widziany z okna” i “Dżuma” to przykłady różnych wizji miast, które wywołują inne emocje.

Jak widzisz, mnóstwo materiałów udostępniam tutaj bezpłatnie. Jeśli jednak potrzebujesz więcej pomocy, zajrzyj do mojego sklepu, w którym znajdziesz autorskie materiały stworzone przeze mnie! Jestem korepetytorką od prawie 20 lat, wszystkie materiały stworzyłam sama w oparciu o wiedzę i doświadczenie przy pracy z uczniami, a także w oparciu o wymagania CKE, które przypominam znajdziesz tutaj. 

Oto kilka propozycji dla Ciebie

Jak ogarnąć naukę do matury?

Dowiedz się jak się uczyć, od czego zacząć i jak sensownie poukładać sobie materiał. Wielu uczniów nie wie także, co musi wiedzieć, co jest istotne
i jak bardzo szczegółowo musi się tego uczyć. Tutaj znajdziesz wszystko, by się nie zgubić!

Matura z polskiego w tydzień – ten planner ułatwi Ci poukładanie sobie pracy na już! 

Jak się efektywnie uczyć?

Jak rozwiązywać test maturalny?

Posted in

Marta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
      Dodaj kod rabatowy