Hej, hej,
dziś prezentuję Wam pracę Patryka, z którym pracowałam w roku szkolnym 2023/2024. Patryk nie był zbyt pewny siebie, jeśli chodzi o pisanie rozprawek, dostawał w szkole słabe stopnie i bardzo go to demotywowało, szczególnie, że nauczycielka nie potrafiła dać mu dobrych wytycznych dotyczących struktury rozprawki. Dzięki poznaniu schematu i włożeniu wysiłku w ćwiczenia, nauczył się świetnie pisać, a ostatecznie otrzymał ponad 80% z egzaminu klasy ósmej.
Za zgodą Patryka pokazuję Wam jego pracę, licząc, że czegoś się z niej nauczycie.
”Ten, co wędruje odnajduje nowe ścieżki”
“Ten, co wędruje odnajduje nowe ścieżki” – warto zastanowić się, jak interpretować to powiedzenie. Rozumiem je jako stwierdzenie, że ten kto podróżuje, poznaje nowe miejsca, a być może także zdobywa coś lub jakieś doświadczenia. Na podstawie znajomości dziejów bohaterów literackich mogę zdecydowanie zgodzić się z tezą, że ten kto poróżuje, odnajduje nowe miejsca, zdobywa doświadczenia.
Ten motyw można odnaleźć w wielu utworach literackich.
Pierwszym argumentem potwierdzającym słuszność postawionej przeze mnie tezy jest to, że ludzie wykorzystują możliwość podróżowania w celu zdobycia nowych doświadczeń oraz poznawania zwyczajów innych ludzi. W podróży od każdego człowieka jesteśmy w stanie się czegoś nauczyć. Dzielą się z nami wiedzą, która jest wcześniej była dla nas nieznana.
,,Mały Książę’’ to utwór epicki Antoine de Saint-Exupery’ego, który pokazuje nam oczami głównego bohatera zachowania osób i zwierząt, które spotykał, podróżując między planetami. Podczas jednej z wycieczek na planetę Ziemia Mały Książę spotyka lisa, który daje mu ważną lekcję. Na początku zwierzę jest nieufne wobec chłopca, gdyż uważa, że powinni zbudować więź. Autor ukazał tutaj lisa jako symbol przełamania nieufności wobec drugiej osoby. Na koniec spotkania daje mu ważną lekcję, że ,,naprawdę widzi się tylko sercem, to co najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Chłopiec dowiedział się, że istotne są wartości, które człowiek sobą reprezentuje, a nie to co posiada lub jak wygląda.
Jego losy pokazują, że podróży możemy nauczyć się ważnych prawd życiowych od innych ludzi, którzy pojawiają na naszej drodze.
Innym powodem, dlaczego ludzie podróżują jest chęć odpoczynku i pobycie w samotności. Starsi ludzie często poszukują miejsca, w którym odpoczną i poczują się bezpiecznie.
Główny bohater noweli Henryka Sienkiewicza ,,Latarnik’’ zmuszony do wyjazdu ze swojej ojczyzny poszukuje nowego miejsca, w którym mógłby spędzić resztę swojego życia. Skawiński odnalazł pracę latarnika, która miała mu dać spokój. Pewnego dnia przypłynęły do niego zapasy jedzenia, w których odnalazł książkę pt. ,,Pan Tadeusz’’ Adama Mickiewicza. Starzec zaczytał się w lekturze, przez co zaniedbał swoją pracę. Na skutek tego zdarzenia stracił zatrudnienie. Co za tym idzie musiał dalej tułać się po świecie w poszukiwaniu miejsca, gdzie w końcu zazna spokoju. Najpewniej udało się mu to w Nowym Jorku. Jego losy pokazują, że ten kto nie boi się nowości, odnajduje nowe miejsca i zdobywa doświadczenie. Ważne jest, aby się poddać.
Podsumowując wszystkie argumenty i przykłady, mogę stwierdzić, że dla każdego człowieka podróżowanie jest czymś innym. Na przykładzie Małego Księcia widzimy, że od każdej istoty napotkanej na swojej drodze uczymy się czegoś bardziej lub mniej ważnego. Z drugiej strony mamy ludzi, którzy szukają spokoju podobnie jak Skawiński szukający miejsca, gdzie poczuje się bezpiecznie i umrze w spokoju. Niezależnie od potrzeb, jakie mają ludzie, na pewno wędrowanie jest tym, co otwiera dla nich nowe możliwości.
Masz kłopoty z pisaniem rozprawki?
Zapraszam na konsultacje!
Pozdrawiam serdecznie
Marta Malarska-Walczak