1. Człowiek w obliczu cierpienia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

Hej, hej, poniżej znajdziecie rozpisany schemat wypowiedzi na maturę ustną,  jest to poprawiona wypowiedź mojej uczennicy Kariny.
Podzieliłam ją  na części i schemat, zredagowałam,  ten układ bardzo przypomina rozprawkę, a także schemat wypowiedzi do pytań niejawnych.

1. Człowiek w obliczu cierpienia. Omów zagadnienie na podstawie znanych Ci fragmentów Księgi Hioba. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

✅✅WSTĘP✅✅

Cierpienie jest to negatywne doświadczenie, które może być odczuwane w sposób emocjonalny lub fizyczny. W obliczu cierpienia człowiek często szuka pomocy, pocieszenia, ostatniej deski ratunku, aby poczuć się lepiej oraz znieść z siebie ciężar, przez który odczuwany jest ból. Często, aby pozbyć się cierpienia, ludzie sięgają po najdrastyczniejsze metody, aby poczuć się przez chwilę lepiej.
✅✅TAKA DŁUŻA TEZA (Z KTÓREJ WYNIKA, ŻE POSTAWY WOBEC CIERPEINIA SĄ RÓŻNE – CZASEM PRZYJĘCIE GO, A INNYM RAZEM DZIAŁANIE)✅✅
Uczucie cierpienia jest normalną sprawą ludzką i każdy przechodzi przez ten proces, niektórzy odczują skutki w dotkliwy sposób, a inni nie przywiązują uwagi do tego, jak duży jest ich ból.
✅✅ZDANIE ŁĄCZĄCE WSTĘP I ROZWINIĘCIE ✅✅
Motyw cierpienie często przedstawiany jest w literaturze.

✅ROZWINIECIE ✅

Utworem, w którym zawarty jest motyw cierpienia, jest księga Hioba.
✅ARGUMENT – Bohater wobec niego przyjął postawę akceptującą, uznał, że wola boska jest najważniejsza.

PRZYKŁAD
Główny bohater posiadał siedmiu synów oraz trzy córki, był on zamożnym, wierzącym w Boga człowiekiem, któremu w życiu nic nie brakowało do czasu pojawienia się szatana.
Szatan uważał, że Hiob straci szacunek oraz zwątpi w Boga, po tym jak utraci cały dobytek. Do Hioba przyszedł posłaniec, który oznajmił mu, że wszystko co do tej pory miał uległo zniszczeniu. Hiob nie zwątpił w Boga lecz pokłonił się przed nim. Szatan zwrócił się do Boga, ponownie twierdząc, że Hiob odwróci się od niego, kiedy choroba dotknie jego ciała. Tak też się stało, Hiob zachorował, jednak twierdził on, że z Bogiem trzeba być na dobre i złe. Główny bohater przeklął dzień swoich urodziny, udzielono mu porady, aby zwrócił się do Pana o cud i uleczenie lecz on nie miał dość odwagi, aby o to prosić. Do Hioba i jego przyjaciół przemówił sam Bóg, zarzucając im kłamstwo. Pan przywrócił cały majątek, pomnażając go za to, że Hiob nie zwątpił w niego ani razu i nie odwrócił się pomimo złych chwil.

✅✅WNIOSEK CZĄSTKOWY✅✅

Postawa ta pokazuje, że pokora wobec cierpienia może być sposobem na to, by je przetrwać.

✅✅KONTEKST/PRZYKŁAD NR 2✅✅

Utworem, w którym można zauważyć motyw cierpienia jest Dżuma, w której głównym wątkiem jest cierpienie spowodowane epidemią.
ARGUMENT – W TYM utworze bohaterowie często przyjmują wobec niego aktywną postawę, walczą z nim lub pomagają przejść przez cierpienie innym
PRZYKŁAD Z UTWORU
Podczas trwania dżumy doktor Rieux wykazał się niesamowitą walecznością oraz wytrwałością w pomaganiu i wspieraniu ludzi, zakażonych wirusem. Doktor nieustannie poszukiwał leku na tę chorobę. Widział cierpiących oraz umierających ludzi, którzy pozostawili swoje rodziny, widział bezradności i chciał temu zapobiec. Zdecydowanie był aktywny.
Przykład cierpienia i rozpaczy jest zauważalny podczas śmierci młodego dziecka, Ojciec Panelu, który dotąd twierdził, że umierają tylko grzesznicy zmienił światopogląd widząc cierpienie młodego niewinnego dziecka. Jean Tarrou syn prokuratora odpoczuwa ból i brak zrozumienia ze strony ojca, ponieważ ten skazuje ludzi na śmierć z czym nie zgadza się Tarrou, któremu sprawia to cierpienie. Tarrou uważam, że nikt nie zasługuje na tak okrutny wymiar kary.Ten bohater, inaczej niż Hiob, nie wierzył w Boga, jednak czuł swoją powinność, aby podczas epidemii wspierać tych, którzy byli umierający.

✅✅WNIOSEK CZĄSTKOWY✅✅

W “Dżumie” bohaterowie przyjmują aktywną postawę wobec cierpienia i starają się pomóc innym je znieść.

✅✅ZAKOŃCZENIE, CZYLI PODSUMOWANIE ORAZ WNIOSKI DLA WSZYSTKICH PRZYKŁADÓW✅✅

Podsumowując, można zauważyć, że cierpienie jest bardzo głębokim lecz przykrym uczuciem, którego każdy z nas zapewne doznał nie jeden raz. Każdy żal czy ból przynosi wiele nowych doświadczeń, dzięki którym można wyciągnąć wnioski i próbować iść dalej, nie popełniając takie samego błędu, przez który człowiek odczuwa cierpienie.

✅✅Wniosek dla wszystkiego ✅✅

Każdy może przyjąć odmienną wobec niego postawę, może to być akceptacja lub działanie, co zaprezentowałam na przytoczonych przykładach.

Mam nadzieję, że pomogłam!
Pozdrawiam
Marta Malarska-Walczak
Potrzebujesz więcej pomocy? Zajrzyj do sklepu Liceum – Zdaszpolski.pl

Posted in

Marta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

0
    Twój koszyk jest pustyWróć do sklepu
      Dodaj kod rabatowy